Czy dron to dobry pomysł na prezent?

Czy dron to dobry pomysł na prezent?

Polecane i promocje Polecne i promocje

Dron to nasz współczesny latawiec, który jednak w odróżnieniu od tych ostatnich potrafi też kręcić filmy i robić zdjęcie. Mimo postępów technologicznych urządzenia te nadal są uznawane za drogie i kosztują w zależności od modelu od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To idealny pomysł na prezent dla pasjonata nowych technologi.

Jak wybrać odpowiedniego drona?

Wybór drona dla osoby, która ma zostać nim obdarowana zależy w dużej mierze od zainteresowań tej osoby. Czy miała już wcześniej miały kontakt z dronami lub jest to osoba początkująca, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tego typu urządzeniami. Istnieją bowiem drony dla profesjonalistów, które są na przykład wyposażone w kamery wykorzystywane przez amatorskich i profesjonalnych filmowców, choćby przy nagrywaniu ślubów.

Często zapewniają po prostu rozrywkę np.w parkach. Urządzenia te potrafią bardzo się od siebie różnić i by wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie, musimy poznać ich cechy charakterystyczne, by zrozumieć, skąd biorą się tak duże różnice cen między poszczególnymi modelami.

Podstawowym podziałem jest ten, który wyróżnia drony latające, pływające lub poruszające się po ziemi. Zdecydowana większość klientów poszukuje jednak dronów latających. Te zaś dzielą się na drony rozrywkowe, które są raczej pozbawione kamer. Ten typ drona jest najtańszy. Słabej jakości i stosunkowo mało precyzyjny w prowadzeniu. Dodatkowo pilotaż tego typu urządzeń jest utrudniony, gdyż są one bardzo podatne na wszelkie podmuchy wiatru.

Nieco droższe są drony półprofesjonalne. Posiadają one oczywiście już kamery, dobrze radzą sobie w powietrzu, ale ich pilotowanie wymaga jednak pewnych kompetencji. Ostatecznie mamy w pełni profesjonalne drony, które niestety kosztują po kilka tysięcy złotych. Mają wszelkie cechy praktycznie wojskowego drona i potrafią bardzo długo przebywać w powietrzu.

Dodatkowy podział dronów związany jest z ilością posiadanych przez nich śmigieł. Wyróżniamy tu quadrocoptery, hexacoptery oraz octocoptery, które mają 8 śmigieł.

Najważniejsze kwestie techniczne

Znając podział dronów możemy już mniej więcej zorientować się jakiego modelu szukamy. Kiedy jednak przyjdzie do porównywania poszczególnych produktów to warto wiedzieć, na które cechy techniczne trzeba zwrócić uwagę, żeby nasza zabawka nie okazała się rozczarowująca dla obdarowanej osoby.

Najważniejszym czynnikiem jest maksymalny czas lotu. Parametr ten jest niezwykle prosty do interpretacji. Im dłuższy czas lotu, tym więcej zabawy. Już modele, które potrafią przez dziesięć minut utrzymać się w powietrzu, mogą być niezwykle ciekawie wykorzystane do zabawy, ale optymalny czas lepszych modeli to około dwudziestu minut.

Jeżeli dron będzie wykorzystywany do filmowania lub robienia zdjęć, to koniecznie należy sprawdzić jaki ma maksymalny udźwig oraz wagę startową. W przypadku kiedy jest wyposażony fabrycznie w kamerę, trzeba zaznajomić się z jej możliwościami. Im lepsza jest kamera, im wyższa rozdzielczość rejestrowanych filmów i większa liczba klatek, tym lepiej.

Do domowego oglądania może wystarczyć rozdzielczość HD, ale czasem możemy potrzebować, nagrać film w 4K. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to poprośmy sprzedawcę, aby przed zakupem pokazał nam przykładowy film nagrany z kamery tego typu lub chociaż wbudowany sample.

Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments