Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawy i ciekawostek historycznych. To znaczenie, które nie istnieje naprawdę ciekawe jak drugie w Polsce, jednak pamięta moc do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w którym łączyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie otrzymały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, którym jest ulica Sienkiewicza.

To znaczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna porusza się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest właściwie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych miejsc tego atrakcyjnego miasta. Samą z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na proste miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i podkreśla je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to mocne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To szczególna brama miejska, która uchroniła się do swoich klimatów. By zobaczyć miasto z przeciwnej strony o zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i przeprowadza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyznę w obecnym terenie, datowane na poziom paleolitu. Góry Świętokrzyskie to zarówno miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i dania ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to znaczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to znaczenie, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, a również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje wówczas sam z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Pałac jest tani dla turystów także można go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym miejscu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, była obecne piękna warownia otoczona bastionami, najwyższa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments