Pergole znane są człowiekowi od starożytności. Były niezwykle popularne już w dawnym Egipcie oraz Rzymie. Współcześnie wracają do łask, gdyż ich zalety i funkcjonalność w ogrodzie jest kwestią niepodważalną.
Drewniana pergola
Pergola wykonana z laminowanego drewna pozwala uzyskać idealna konstrukcję, która będzie dostosowana do wymagań dotyczących ceny, jakości materiału i kształtu. Ponieważ jest to materiał naturalny, nie będzie zakłócać charakter ogrodu, a wręcz przeciwnie, doskonale się w niego wpasuje. Sama pergola może występować jako dekoracja na których można uprawiać pnącza. Barwne tunele czy piramidy mogą posłużyć jako miejsca do wypoczynku i schronienie przed upalną pogodą.
Kształt i wielkość konstrukcji może być różna. Wszystko jest tu uzależnione od wielkości ogrodu, stylu urządzania, potrzeb i rodzaju uprawianych przy nich roślin. Optymalna wysokość pergoli, która ma nam służyć za osłonę przed deszczem i nadmierną ilością promieni słonecznych, to około trzech metrów. Wyższe pergole nie będą tak stabilne, odporne na działanie wiatru, a ich wartości użytkowe w żaden sposób nie wzrosną.
Pergole możemy zbudować samodzielnie, ale też kupić je do montażu lub zamówić w firmie, która przeprowadzi całą operację za nas. Na rynku można wręcz nabyć pergole ze wbudowanymi ławkami, huśtawkami i donicami. Przed zakupem warto ocenić możliwości naszego ogrodu oraz wybrać miejsce, gdzie pergola będzie najbardziej efektywna i potrzebna.
Jeżeli ma pełnić także swoją funkcję w dni chłodniejsze oraz w miesiące jesienne lub wczesno wiosenne, to należy obudować ją szkłem. W takim wypadku warto też zadbać o ujście dymu dla ewentualnego źródła ognia czy po prostu postawione grilla. Wielkość i szerokość pergoli zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości, tak w zakresie wykorzystania powierzchni, jak też przeznaczenia stosownych środków finansowych.
Jeśli chodzi o pergole stojące, wykorzystywane do osłony przed deszczem i słońcem to najczęściej mają one kształt prostokąta, gdzie dach opiera się na sześciu słupach, po trzech w każdej linii. Kilka metrów, to zazwyczaj wystarczająca długość, aby swobodnie zmieścić pod dachem stół oraz krzesła i bez względu na pogodę panującą na zewnątrz, przyjmować swoich gości w ogrodzie.
Dlaczego warto mieć?
Drewniana pergola ma wiele zalet. Przede wszystkim może nas chronić przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, czy nawet deszczem. Odpowiednio zaprojektowana i zbudowana jest w stanie pozwolić nam przebywać w ogrodzie także w nieco chłodniejsze miesiące takie jak marzec czy październik. Może też stanowić ogród zimowy lub być wstępem, bramą do domu.
Ostatecznie przy dużych domach letniskowych i ogrodach, można ją zamontować jako zadaszony parking samochodowy. Najkorzystniejszym materiałem do budowy pergoli jest drewno. Jest ono eleganckie i uniwersalne.
Szczególnie korzystnie wypadają w tym względzie pergole z laminowanego drewna. Mają wyższą odporność na pękanie, szerokie możliwości kształtowania, długą żywotność oraz uniwersalność ich wykorzystania.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl |