Oring, a także pierścień uszczelniający – elastyczne elementy o okrągłym przekroju. Wyróżniają się niskim oporem toczenia oraz wysokim poziomem elastyczności co sprawia, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Dopasowują się do praktycznie każdego rodzaju materiału i mogą pełnić rolę uszczelnień lub elementów zapobiegających przesuwaniu się podzespołów.
Oring – co to takiego? Czy wyróżniają się oringi?
Oringi to doskonały materiał uszczelniający do uszczelek w układach hydraulicznych, pneumatycznych i wielu innych urządzeniach. Materiał ten sprawdza się również w branży motoryzacyjnej jako materiał montażowy. Pierwsze zastosowania oringów datuje się na początek XX wieku. Ich popularność rośnie z każdym rokiem, a liczba zastosowań ciągle się powiększa.
Jak działają uszczelnienia typu oring? Oringi w użytku, dostępne możliwości oringów
Działanie uszczelnień technicznych polega na eliminacji przenikania cieczy lub gazów pomiędzy dwoma elementami, które mają być od siebie chronione. Uszczelnienia techniczne mogą być stosowane w urządzeniach wolnostojących, maszynach oraz pojazdach. Najpopularniejsze z nich to uszczelki typu oring.
Oringi to elastyczne pierścienie, które uzyskują moc uszczelniającą za sprawą własnej powierzchni, na której przekazują ciśnienie. Zwykle stosowane są do izolacji i uszczelniania elementów napędu maszyn.
Oring jest elastycznym urządzeniem, które zapewnia szczelność pomiędzy dwoma elementami na bazie „elasto-hydro-pneumatyki”. Moc uszczelniająca oringa polega na odkształceniu termicznym wypełnienia (uszczelnień), co spowodowane jest zmianami ciśnienia. Pomiędzy elementami może dojść do przepływu gazów lub pary wodnej, jedynie o ile nie będzie się stało nic z powierzchniami powstałymi po stronie podparcia oringa. Rozkłada ciśnienie hybrydowe na całe zewnętrzne powierzchnie metodą termicznych odkształceń i minimalizuje ryzyko uszkodzeniu uszczelnienia.
W zależności od napięcia, jakie występuje na powierzchniach styku, mogą one być łatwo deformowane. Dodatkowe zalety oringu to jego uniwersalność oraz szeroki zakres temperatur pracy. Oringi stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba uszczelnienia czy izolacji elementów napędu maszyn. Mogą być montowane na zaworach, złączkach, przewodach oraz innych urządzeniach. Ze względu na swoje parametry techniczne, są one chętnie stosowane w różnych dziedzinach przemysłu.
Budowa oringów pozwala na ich łatwe dopasowanie do elementów o różnych rozmiarach. Dzięki temu, że są one elastyczne, mogą być stosowane przy uszczelnieniu nawet otworów lub spęknięć. Wyróżnia je wysoka przylepność do płaszczyzn, nie odkształca się podczas obróbki cieplnej.
Uszczelnienia techniczne typu oring – gdzie znajdują zastosowanie? Gdzie stosuje się oringi?
Uszczelnienie to jest wykorzystywane do naprawy, lub konstrukcji sprężystego połączenia między elementami. Podczas składowania uszczelek należy pamiętać o atmosferze jaka panuje w miejscu ich przechowywania. O-ringi również mogą być stosowane w aplikacjach samochodowych. Na przykład, jeśli chcemy uszczelnić połączenie między kolektorami wylotowymi a cylindrem, to zastosujemy oringi silikonowe. Jeśli natomiast chce się uszczelnić przewód paliwowy, to musimy użyć oringów odpornego na ropę. Najczęstsze materiały używane do produkcji oringów to:
– NBR
– EPDM
– Silikon
– FKM/FPM/Viton
Każdy surowiec, który jest użyty do produkcji oringów wykazuje odmienne właściwości. W związku z tym, należy przy zakupie dokładnie sprawdzić parametry techniczne oringów jakie będą się znajdowały w naszym aucie , urządzeniu czy maszynie.
Dla ułatwienia przykładowo: silikon to materiał, który jest odporny na działania temperatury, zmiany pH czy tłuszczów. Jednak silikon może stanowić problem w przypadku kontaktu ze środkami chemicznymi (benzen, alkohole, oleje itp.) oraz chloroforami.
Natomiast NBR to materiał odporny na duże ilości tłuszczu (brak reakcji), ale nie jest odporny na działanie substancji chemicznych. Natomiast EPDM charakteryzuje się dobrymi właściwościami fizycznymi oraz chemicznymi, a także odpornością na starzenie, ozon oraz promieniowanie UV.
Do konstrukcji uszczelek stosuje się również FKM/FPM/Viton. Materiał ten jest odporny na czynniki chemiczne (np. ropę), mechaniczne, termiczne (do 200°C) oraz promieniowanie UV. Wykazuje również dobre właściwości elastyczne.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/