Pompa hydrauliczna jako główny podzespół maszyn budowlanych – serwis i regeneracja

Pompa hydrauliczna jako główny podzespół maszyn budowlanych – serwis i regeneracja

Polecane i promocje Polecne i promocje

W chwili obecnej temat hydrauliki siłowej ma szerokie zastosowanie w całym przemyśle. Technologia ta stanowi podstawę funkcjonowania maszyn budowlanych, bez których postęp prac nie byłby możliwy do osiągnięcia w tak krótkim czasie. Urządzenia, takie jak prasy hydrauliczne, koparki, śmieciarki, dźwigi czy maszyny budowlane lub rolnicze, towarzysząc na co dzień człowiekowi, znacząco ułatwiają mu pracę. Systemy hydrauliczne charakteryzują się możliwością przenoszenia bardzo dużych ciężarów, bez utraty na precyzyjności i płynności wykonywanych ruchów. Poza tym są w stanie funkcjonować bez przerwy przez wiele godzin i są w stanie wytrzymać trudne warunki pracy. Aby utrzymać maszyny w dobrym stanie technicznym, ważne jest, aby regularnie kontrolować stopień zużycia każdej z części. Szczególną uwagę należy jednak poświęcić pompie hydraulicznej, która jest sercem całego układu hydraulicznego.

Budowa i sposób działania pompy hydraulicznej

Pompa hydrauliczna nie należy do elementów, których budowa jest skomplikowana. To właśnie prostota wykonania czyni pompę niezawodną. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp hydraulicznych, ale najczęściej wybieraną jest pompa hydrauliczna zębata. To klasyczna konstrukcja, która powstała już 100 lat temu. W jej skład wchodzą:

  • koła zębate,
  • korpus,
  • pilot,
  • pokrywa,
  • przełącznik hydrauliczny.

Podstawowym zadaniem pompy hydraulicznej jest wtłoczenie pod odpowiednim ciśnieniem cieczy do układu hydraulicznego. Pompa, otrzymując energię mechaniczną wytworzoną przez silnik elektryczny lub spalinowy, transportuje czynnik roboczy, czyli olej lub inny płyn hydrauliczny, do instalacji. Olej, wędrując przez połączone ze sobą przewody, pobudza do działania kolejno spotykane na swojej drodze części systemu i tym samym sprawia, że całe urządzenie zaczyna pracować. Pompa hydrauliczna jest motorem napędzającym maszynę i działa praktycznie cały czas. Od momentu, gdy silnik zostaje włączony, do czasu jego wyłączenia. Nawet gdy sprzęt pozostaje w spoczynku, ale ma włączony silnik, pompa bez ustanku pracuje. Trudne warunki, w jakich pompa funkcjonuje na co dzień, sprawiają, że jej eksploatacja jest naprawdę wzmożona, co pomimo prostoty w budowie może doprowadzić do częstszych awarii. Elementów konstrukcji jest niewiele, ale są wykonane z bardzo dużą dokładnością i nawet niewielkie uszkodzenia mogą powodować powstawanie coraz większych luzów. Przez szczeliny do urządzenia mogą wnikać zanieczyszczenia i spowodować poważną awarię.

Pompa hydrauliczna jako główny podzespół maszyn budowlanych – serwis i regeneracja

Regeneracja pompy hydraulicznej w przypadku wystąpienia awarii

Jeżeli nie udało nam się uniknąć awarii, należy działać szybko i z pomocą ludzi, którzy mają doświadczenie w tego typu sytuacjach. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie profesjonalnego serwisu pomp hydraulicznych, dla którego naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych to chleb powszedni. Czasem dzieje się tak, że uszkodzenie któregoś z elementów jest na tyle niewielkie, że możliwa jest jego wymiana, a kryzys zostanie zażegnany. Niestety, zdecydowanie częściej mówimy o sytuacji, gdzie awaria jest bardziej rozległa i konieczne jest przeprowadzenie precyzyjnej regeneracji. Jeżeli okaże się, że regeneracja nie jest możliwa z powodu zbyt rozległych uszkodzeń, dostępne są jeszcze dwa wyjścia. Możemy zastanowić się nad zakupem nowej pompy hydraulicznej, ale trzeba wiedzieć z czym to się wiąże. Nowy podzespół zazwyczaj sprowadzany jest z innego kraju, przez co czas oczekiwania na jego dostarczenie mocno się wydłuża. Ważną kwestią pozostaje też cena – nowa część może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli nie dysponujemy ani dużą ilością czasu, ani środków na koncie, mamy też możliwość zakupu używanej pompy hydraulicznej, której regeneracja została wykonana już wcześniej w warsztacie. Taką pompę otrzymamy praktycznie od zaraz, ponieważ większość firm już posiada w swoich zasobach naprawione elementy, które czekają na nowych właścicieli. Możemy nawet trochę powybrzydzać, bo dostępnych jest kilka marek: Danfoss Sauer, Vickers czy Bosch Rexroth, a godne polecenia są szczególnie modele:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

    Pompa hydrauliczna jako główny podzespół maszyn budowlanych – serwis i regeneracja

Profesjonalny serwis regeneracji pomp hydraulicznych

Przy wyborze serwisu warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju usługi proponuje i jak zostaną one wykonane. Dobrze jest, gdy dana firma posiada swoją własną stację diagnostyczną. Pozwala to na sprawdzenie, czy zregenerowana pompa hydrauliczna faktycznie nadaje się do użytku, w jakim jest stanie i jak długo będzie mogła nam jeszcze posłużyć. Dzięki temu testowi łatwiej też będzie nam w przyszłości dochodzić swoich racji, gdyby jednak coś w naprawie poszło nie tak i pompa zbyt szybko odmówiłaby posłuszeństwa. Dobry serwis, ustalając przyczynę wystąpienia awarii, dokonuje szczegółowej analizy zanim postawi diagnozę, ustala zakres prac, jakie będą wykonywane, oraz określa zakres finansowy, na jaki powinniśmy się przygotować. Gdy już znajdziemy rzetelną firmę, warto jest podjąć stałą współpracę, bo dzięki temu będziemy mieć opiekuna naszych sprzętów hydraulicznych, który poprzez okresowe kontrole i regularną regenerację nie dopuści do powstawania poważnych awarii.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments